„Wilamowskie Śmiergusty” wśród dzieci

Święta, Święta, Święta Święta Wielkanocne

Wszystkim tu składamy życzenia gorące.

A my na te Święta czekamy z tęsknotą

Będą baby, mazurki zjemy je z ochotą.

Ścieżka regionalna tradycyjnie wpisała się w tematykę kompleksową naszego przedszkola więc z roku na rok w okolicy Świąt wielkanocnych realizujemy w grupach zagadnienia związane z folklorem i  tradycjami obecnymi od wielu lat w naszej „Małej Ojczyźnie”.

29 marca 2012 roku odbyły się zajęcia warsztatowe dzieci przedszkolnych z grupy II wraz z rodzicami. Celem spotkania była prezentacja występu pt. „Wilamowskie Śmiergusty” obrazującego nasze rodzime tradycje wraz z przyśpiewkami, tańcem oraz obrzędem Śmiergustów. Przedszkolaki zaprezentowały program w formie wierszowanych rymowanek prezentujących: tradycję malowania jajek świątecznych, robienia wypieków domowych, chodzenia z życzeniami, z wózkiem dyngusowym i pokrapianiu dziewcząt wodą. Nie mogło zabraknąć palmy, która od wieków jest symbolem mocy i wiary. To właśnie ona odgania zło od ludzi i wszelkie niepowodzenia.

Po barwnym występie przedszkolaki wspólnie z rodzicami wykonały krepinowe kwiaty (żonkil, krokus, mniszek lekarski, stokrotka), które demonstrowała nauczycielka. Największą radość wśród dzieciaków wzbudziło wykonanie palmy z igliwia i przeróżnych gałązek bukszpanu, brzozy, wierzby, wikliny, które to przygotowane były w sali. Dzieci były zachwycone całą sytuacją i z zadowoleniem śledziły każdy podjęty krok wraz z pomocnymi dłońmi rodziców.

Rodzicom dziękujemy za przygotowanie dla swoich dzieci strojów wilamowskich, śmierguśnickich oraz materiały przyniesione na wykonanie palmy.


document.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);