„Lodowa KRAINA”- zabawy badawcze

Wśród śnieżnych pól i lodów, gdzie zamieszkują Eskimosi na dalekiej Grenlandii panują ciekawe zwyczaje. Zimą wszyscy biorą udział w budowaniu śnieżnych domów- igloo. Wycinają ostrymi nożami tafle lodu i twardego śniegu. Wejście zasłaniają skórami fok, aby w środku było w miarę ciepło. Atmosferę rozgrzewa lampa z kamienia, w której pali się tłuszcz foki lub morsa. Taka lampa jednocześnie ogrzewała i oświetlała pomieszczenie.

My w przedszkolu postanowiliśmy sprawdzić w nieco inny sposób, jak  to działa. Podajemy nasza propozycje wykonania prowizorycznej  świecy.

Na talerz rozlaliśmy troszeczkę oliwy spożywczej. Następnie położyliśmy ręcznik kuchenny, aby tłuszcz wsiąkł do środka. Potem już tylko iskra z zapalonej zapałki i płomień gotowy. Doświadczenie  to było dla przedszkolaków niesamowitą atrakcją. Przez dłuższy czas śledziliśmy palący się płomień umieszczony w małym słoiczku.