Przegląd Piosenki Przedszkolnej „Piosenka jest dobra na wszystko” – grupa IV

Minione dwa tygodnie upłynęły nam bardzo pracowicie. W dniu 15 marca w naszej grupie odbył się Przegląd Piosenki Przedszkolnej „Piosenka jest dobra na wszystko”, w ramach realizacji kolejnego zadanie ogólnopolskiego projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Dzieci samodzielnie wybierały repertuar spośród utworów poznanych w przedszkolu, a następnie ćwiczyły piosenki w domu. Pomimo tremy wszyscy wspaniale się zaprezentowali. Z tej okazji dzieci ubrały się odświętnie, niektórzy przygotowali układy choreograficzne, inni rekwizyty dopasowane do wykonywanych  przez nich piosenek. Dzieci zaśpiewały następujące piosenki „Witamy”, „Deszczowa orkiestra”, „Serduszko przyjaźni”, „Tańcowała jesień”, „Na sanki”, „Zima, zima za oknami”, „Piesek Tereski”, „Jedzie pociąg z daleka”, „Pory roku”, „Zima zła”, „Samogłoski”, „Marsz dzieci”, „Tańcowała wiewióreczka”, „Hej chusteczko”, „Gdzie się chowa zima”, „Idzie zuch”. Głównym celem przeglądu było przełamywanie lęku dzieci przed publicznym występem. Jednocześnie była to okazja do wspaniałej zabawy przez możliwość zaśpiewania znanych i lubianych utworów. Na zakończenie, każde dziecko, które zaprezentowało się na forum grupy otrzymało dyplom oraz prezent.

W piątek 19 marca w naszej grupie świętowaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, a zarazem  Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa (który przypadł w tym roku w niedzielę).  Dzieci zrealizowały kolejne zadanie pt. Bez barier w ramach projektu „Z kulturą mi do twarzy”. Na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa przedszkolaki ubrały w tym dniu dwie różne skarpety. Wykonały również pracę plastyczną „Kolorowe skarpety”.

W miniony piątek świętowaliśmy z kolei „Dzień Teatru” (który przypada 27 marca). Dzieci zapoznane zostały z różnymi rodzajami teatru, z jego budową i osobami z nim związanymi (takimi jak: aktor, scenograf, charakteryzator itp.). Była to również wspaniała okazja do wspomnień dotyczących spektakli „Brzydkie kaczątko” oraz „O Czerwonym Kapturku, czyli do prawdy po sznurku”, które obejrzeliśmy dwa lata temu  w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej oraz rok temu w Kęckim Centrum Kultury. Dzieci doskonale pamiętały jak, należy się zachować podczas takiej wizyty, a dodatkowo mimo tak długiego czasu od obejrzenia spektakli dzieliły się swoimi przeżyciami np. opowiadały co im się najbardziej podobało.

Minione dwa tygodnie upłynęły nam również na wspólnym eksperymentowaniu, obserwowaniu zmian zachodzących w przyrodzie. Podczas wyjść na świeże powietrze utrwalaliśmy poznane litery, pisząc je na śniegu.

Małgorzata Chalcarz