Czekamy na Święta…- grupa V

Drodzy Rodzice!

Miniony czas upłynął na zagadnieniach wokół tematów kompleksowych:  „Pracowita wiosna” oraz „Święta Wielkanocne”.

Najpierw rozmawialiśmy na temat wiosennych porządków. Poznaliśmy przedmioty, dzięki którym możemy posprzątać w domu, a także te, które pomogą w pracach w ogrodzie. Dowiedzieliśmy się jak wyglądają popularne wiosenne ptaki: bocian, jaskółka, kukułka, skowronek. Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym obserwowaliśmy zachowanie ptaków, wypatrywaliśmy gniazd wśród gałęzi drzew i krzewów. Zobaczyliśmy pierwsze motyle.

W minionym tygodniu przygotowywaliśmy się do  Świąt Wielkanocnych. Omawialiśmy polskie tradycje wielkanocne oraz symbolikę produktów zgromadzonych w wielkanocnym koszyczku. Poznaliśmy różne sposoby ozdabiania wielkanocnych jaj.  Nauczyliśmy się piosenki pt. „Bajowe pisanki”. Ćwiczyliśmy przeliczanie w zakresie 8, rozwiązywaliśmy proste zadania z treścią oraz działania matematyczne ze znakami <.>, +, -, =.

Piątek był  w naszej grupie „Dniem jajeczka”. Wykonaliśmy doświadczenie „Lewitujące jajka” sprawdzając wyporność wody. Obserwowaliśmy zachowanie jajka  w wodzie czystej oraz solance. Podjęliśmy próbę przenoszenia jajka surowego  oraz gotowanego na łyżce.  Wszyscy poradzili sobie doskonale z koncentracją i skupieniem uwagi.  Po zabawie gotowane jajko wykorzystaliśmy w zagadce smakowej. Na koniec  wspólnie wykonaliśmy duże jajo oklejając balon klejem i sznurkiem. Ćwiczyliśmy zmysł dotyku gładząc przez folię gęstą masę.

Dzieci zapoznane zostały z Międzynarodową Akcją „Godzina dla Ziemi”. To coroczne wydarzenie organizowane w ostatnią sobotę marca o godzinie 20.30 czasu lokalnego. Inicjatywa ma charakter symboliczny, promuje postawę proekologiczną i ma na celu zwrócenie uwagi na dbanie o dobrostan ziemi, jak i jej mieszkańców. Przedszkolaki podały świetne przykłady jak dbać o naszą planetę – Ziemię. Zobowiązały się do przestrzegania tych zaleceń w dniu akcji i  nie tylko. Zobaczymy…

Pozdrawiamy

Nauczycielki grupy