„W marcu jak w garncu” – grupa V

Drodzy Rodzice!

Miniony czas zaowocował  bliższą znajomością  zagadnień  skupionych wokół tematyki kompleksowej: „Oznaki wiosny” oraz „Wszystko rośnie”.

Uważnie obserwowaliśmy przyrodę- staraliśmy się odszukać oznak nadchodzącej wiosny. Nasze obserwacje zapisywaliśmy w kalendarzu pogody. Rozmawialiśmy o wiosennych zmianach przyrody- powracających ptakach, pierwszych wiosennych kwiatach, pączkach na drzewach, baziach. Przypomnieliśmy sobie, jak ważne jest ubieranie się zgodnie z warunkami atmosferycznymi. Wyjaśniliśmy sobie znaczenie powiedzenia: „W marcu jak w garncu”.

Przy tej okazji poznaliśmy literę „g, G”, jak garnek lub Gutek. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę „g” na początku i w środku podawanych wyrazów. Podejmowaliśmy próby czytania ze zrozumieniem  wyrazów i krótkich tekstów z poznanych liter.

W ramach projektu „Spotkanie z tekstem literackim” udaliśmy się do Biblioteki Szkolnej posłuchać czytanego przez p. Basię  opowiadania Wiesława Drabika  pt.  „WIOSNA PANIE BOCIANIE”.

W trakcie omawiania tematyki „Wszystko rośnie” dowiedzieliśmy się , co rośnie wiosną. Poznaliśmy wiele wiosennych kwiatów oglądając m.in. film edukacyjny  oraz plansze demonstracyjne. Dowiedzieliśmy się, że niektóre kwiaty wyrastają z cebulek. Wykonaliśmy m.in. pracę plastyczną techniką malowania plasteliną, by kojarzyć temat z nowo poznaną małą i wielką literą  „c, C”- jak cebula, Celina.

Doznaliśmy wielu wrażeń zakładając hodowlę roślin  m.in. fasoli, cebuli, ziemniaka, dyni, rzeżuchy.   Zastanawialiśmy się, co jest potrzebne do życia roślin. Wyznaczyliśmy dyżurnych ogrodników, którzy pielęgnowali nasze fasolki.  Każde dziecko codziennie obserwowało swoją  doniczkę z fasolką „Jaś”. Zabraliśmy je  do domu, by samodzielnie troszczyć się o jej rozwój, a następnie  dzielić swoimi spostrzeżeniami w przedszkolu.

Poznaliśmy piosenkę „Polka fasolka” – S. Karaszewskiego.  W ramach zabaw badawczych obserwowaliśmy „Wędrującą wodę” utrwalając rodzaje barw. Zaciekawienie wzbudziło również doświadczenie   palącej się świecy przykrytej szklanką.  Sami  doznaliśmy obserwacji  następstw przyczynowo-skutkowych. W trakcie zabaw matematycznych utrwalamy znajomość cyfr, znaków i prostych działań.

Dbając o kulturę fizyczną ćwiczymy w strojach gimnastycznych na  sali gimnastycznej oraz wychodzimy na świeże powietrze.

Korzystając z okazji pragniemy  poinformować  Państwa o wynikach Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Mieszkam w Beskidach”. Dzieci z naszej grupy spisały się znakomicie! Wszelkie informacje dotyczące laureatów konkursów zawsze zostaną wyodrębnione w zakładce: „Bierzemy udział w konkursach”.

Gratulujemy I miejsca: Lence Brombosz i Julce Bączyńskiej, II miejsca Dawidkowi Stańczykowi. Nagrodę Dyrektora Ośrodka Kultury w Świnnej zdobyła Ania  Stachura.

Wyróżnione dyplomami przedszkolaki to: Natalka Kamińska, Maja Gołuch, Zuzia Dziubek, Paulinka Formas, Lenka Szuba, Hania Maciąg, Kornelka Jędrzejko, Nadia Branecka, Natalka Fudali i Michaś Matusiak.

Gratulujemy dzieciom pracowitości podczas wykonywania pracy,  talentu i kreatywności, która doceniona została przez organizatorów konkursu.

Nauczycielki grupy