INFORMATOR PRZEDSZKOLNY NR 7

INFORMATOR PRZEDSZKOLNY NR 7

MARZEC 2021

Miesięcznik dla Rodziców Dzieci uczęszczających do Przedszkola Publicznego w Wilamowicach

 

Drodzy Rodzice, obostrzenia towarzyszące nam od roku, które ograniczają nas w wielu aspektach naszego życia, w tym życia głownie społecznego przyczyniają się bezspornie do problemów w wyrażaniu i przekazywaniu emocji. Ten problem dotyka nie tylko nas dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które nie zawsze potrafią zrozumieć obecną sytuację. Dlatego w tym miesiącu proponujemy Państwu artykuł właśnie o rodzajach i sposobach wyrażania tego, co czujemy.

Miłej lektury!

POROZMAWIAJMY O EMOCJACH

    Niektórzy mówią, że emocje rządzą światem i trzeba przyznać mają wiele racji. Bez emocji nasza rzeczywistość pewnie w ogóle nie mogłaby istnieć. Dla wszystkich dzieci są one zupełnie naturalnym składnikiem życia. Dużym odkryciem, czasami zaskoczeniem jest dla malucha, gdy orientuje się ,że inni rozpoznają jak on się czuje, że wiedzą kiedy jest smutny albo zawstydzony i potrafią mu pomóc. Dzieci także umieją rozpoznawać uczucia innych. To, czego im brakuje , to słownictwo do nazywania, tego, co obserwują i przeżywają. W tym może pomóc rozmowa z uważnym dorosłym. Dzieci wtedy będą wiedziały, że istnieje coś takiego jak emocje, będą potrafiły je nazwać. Po mimice twarzy       i postawie ciała poznają , jak ktoś się czuje i będą łączyć emocjonalne sygnały ze swojego ciała w ciąg przyczynowo- skutkowy i rozpoznają rodząca się właśnie emocję. 

         Badania pokazały, że wszyscy ludzie na świecie odczuwają takie same emocje. Różnią się natomiast sposobem ich wyrażania. Np. w jednej kulturze radość okazuje się głośnym śmiechem, w innej tylko powściągliwym uśmiechem.

Do podstawowych emocji zalicza się : radość, smutek, złość, zaskoczenie, wstręt, wstyd, obrzydzenie. Pięcio-, sześciolatek bez problemu zapamięta od czterech do  pięciu emocji. Pozostałe są bardziej złożone i rozwijają się na bazie podstawowych, np. zdenerwowanie zawiera w sobie strach i złość, a miłość powstaje na bazie radości.

         Emocje są następstwem jakiejś sytuacji, której się znaleźliśmy i której nadaliśmy określone znaczenie. Są takie zdarzenia, które zazwyczaj wywołują w ludziach określone uczucie, np. widok zepsutego jedzenia- obrzydzenie. Inne nie są już tak jednoznaczne. Chociaż większość ludzi boi się burzy, to niektórzy są nią zafascynowani. Dla jednego dziecka zdobycie kolejnej karty do kolekcji wiąże się  radością i zadowoleniem, a dla drugiego- z rozczarowaniem i złością. Możemy się domyślić, że pierwsza osoba jeszcze takiej karty  nie miała, a druga pewnie posiada ją już w swojej kolekcji. Ale może się przecież okazać, że ktoś poluje na kolejną taką samą….. Ne dowiemy się, jeśli nie zapytamy: Jak się czujesz? Co to dla ciebie znaczy, że masz kolejną taką samą kartę?

    Bardzo ważne jest, aby podkreślać, że wszystkie emocje są ważne w naszym życiu. Dzięki złości wiemy, czego nie chcemy na czym nam zależy, strach chroni nas przed niebezpieczeństwem, smutek pozwala na odpoczynek i otrzymanie wsparcia, radość daje wiele energii i zbliża nas do innych ludzi.

Pamiętajmy także o tym, abyśmy wyrażali uczucia nie krzywdząc innych.

                                                                    Opracowano na podstawie ogólnodostępnych materiałów