,, Jesteśmy odkrywcami”- grupa VI

W ubiegły piątek obchodziliśmy święto związane z wybitnymi postaciami – Dzień Nauki Polskiej. 19 lutego to data urodzin Mikołaja Kopernika. Najpierw udaliśmy się do szkolnej biblioteki i w ramach projektu ,,Spotkania z tekstem literackim” pani Basia przeczytała nam utwór ,,Franklin i statek kosmiczny”. Następnie poznaliśmy sylwetki Polaków, którzy dzięki swej naukowej pracy wpisali się już na zawsze w  poczet sławnych osobistości oraz obejrzeliśmy wystawę poświęconą właśnie tym ludziom. Po powrocie do sali przedszkolnej układaliśmy z rozsypanki literowej zdanie o znamienitym człowieku, jakim był Mikołaj Kopernik.

Przez cały tydzień eksperymentowaliśmy i odkrywaliśmy tajemnice zawodu archeologa. Odbyliśmy podróż w czasie do mezozoiku, aby poznać wiele gatunków dinozaurów. Podstawą wiedzy, którą uzyskaliśmy były skamieliny odkryte przez paleontologów. W czasie zabaw badawczych z gipsem wykonaliśmy odbitki zwierząt, które następnego dnia przypominały skamieliny. Przy pomocy kolorowych tuszy i pipety łączyliśmy kolory i wykonaliśmy malowidła na wzór rysunku naskalnego z Altamiry.

Zrobiliśmy doświadczenie z wodą i solą i wyhodowaliśmy kryształki soli, które obejrzeliśmy za pomocą lupy.

Wykonaliśmy również mieszankę z octu i sody i w ten sposób powstał aktywny wulkan.

Mamy nadzieję, że rozbudziłyśmy wśród dzieci ciekawość powiązaną z dążeniem do wiedzy oraz do odkrywania prawdy poprzez eksperymenty i doświadczenia.

W tym tygodniu wybraliśmy się w kosmiczną podróż.

W ramach akcji ,,Dzieci Uczą Rodziców” oglądaliśmy prezentację multimedialną ,,Kosmiczna przygoda”. Dowiedzieliśmy się jak wielki jest wszechświat mieszczący w swojej przestrzeni wszystkie galaktyki, gwiazdy i planety. Mogliśmy przyjrzeć się dokładniej planetom układu słonecznego.

W czasie zabaw z balonami obserwowaliśmy ,,lot rakiety”. Wykonaliśmy pracę plastyczną przedstawiającą kosmos oraz zaprojektowaliśmy rakiety z różnych materiałów odpadowych. Na podstawie wyrazu rakieta poznaliśmy literkę r, rysowaliśmy także przedmioty, których nazwy rozpoczynają się od tej właśnie literki. Układaliśmy z gniotków poznane w ostatnim czasie literki: N, P, S, R.

Serdecznie pozdrawiamy

pani Terenia i pani Dorota