Z życia przedszkolnego w grupie V

Drodzy Rodzice!

W minionym czasie realizowaliśmy tematykę wokół dwóch kręgów, a mianowicie: „Na nieznanej Planecie” oraz „Baśnie”.  Najpierw  poznaliśmy tajemnice kosmosu. Wspólnie zastanawialiśmy się  dlaczego istnieje dzień i noc. Omawiany temat zbiegł się z ważnym dla Polaków świętem  państwowym obchodzonym 19 lutego -Dniem Nauki Polskiej. W naszej grupie przygotowane wcześniej dzieci  zaprezentowały najważniejsze dokonania znakomitych polskich naukowców: Marii Skłodowskiej – Curie oraz Mikołaja Kopernika. Wykorzystaliśmy multimedia, by zobaczyć film: „Maria Skłodowska-Curie i niewidzialne promieniowanie” oraz „Astrolabium Mikołaja Kopernika”.

Zorganizowaliśmy kącik astronomiczny, w którym umieściliśmy zabawkę edukacyjną -złożoną rakietę, globus, Układ Słoneczny i  wykonane przez nas planety. Praca plastyczna w grupach pt.  „Kosmos” przybliżyła nam odległy świat. Najlepiej zrozumieć kosmos samemu go tworząc. Dzieci stworzyły więc Słońce malując płatek kosmetyczny farbami i odbijając go na czarnej kartce papieru. W podobny sposób powstał Mars i nasza ukochana, zielono-niebieska Ziemia. Nie zabrakło też licznych gwiazd, tym razem wyciętych wcześniej i przyklejanych, a także statku kosmicznego, którym można odbyć podróż w kosmos… Działanie w grupie kształtuje umiejętność dzielenia się zadaniami, cierpliwości w czekaniu na swoją kolej oraz daje wspólną radość i satysfakcję z wykonanej razem pracy.

Z cyklu „Spotkań z tekstem literackim” gościliśmy w naszej sali  p. Basię, która  przedstawiła nam ciekawostki dotyczące kosmosu, a następnie przeczytała  książeczkę  „Franklin i statek kosmiczny”.

Kolejny temat kompleksowy obejmował baśnie, bajki i występujące w nich postacie. Sami próbowaliśmy wcielić się w role aktorów  przedstawiając „Trzy świnki”. Aktorzy- ochotnicy znakomicie odnaleźli się w swojej roli. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda teatr  i kto w nim pracuje, a także w jaki sposób należy się zachowywać w teatrze  i podczas przedstawienia. Poznaliśmy różne rodzaje teatralnych lalek – kukiełki, marionetki, pacynki.

Eksperymentowaliśmy ze światłem i cieniem- sprawdziliśmy przez które przedmioty przenika światło lampy biurkowej, a przez które nie. Sami tworzyliśmy teatr cieni.

Poznaliśmy liczbę 7 oraz literę r, R- jak: rakieta, Renata. Utrwalaliśmy znaki matematyczne: >, < i =. Bawiliśmy się w kupowanie biletów  na przedstawienie, dzięki czemu ćwiczyliśmy obliczenia pieniężne i zwroty grzecznościowe.

W dniu 25 lutego zrealizowaliśmy  zajęcia z projektu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Poznaliśmy podstawowe nawyki zdrowego odżywiania, w tym jedzenie drugiego śniadania. Uświadomiliśmy sobie, że spożywanie owoców i warzyw w różnych formach jest konieczne, ze względu na zawarte w nich witaminy i wartości odżywcze.  Naszym drugim śniadaniem były kolorowe szaszłyki owocowe, które dostarczyły nam bombę witamin.

W miarę możliwości wychodzimy na spacer poza teren szkoły. Oczywiste jest, że  w maseczkach i z odblaskiem na rękawie. Jesteśmy widoczni dla innych użytkowników drogi. Według harmonogramu zajęć  ćwiczymy w strojach gimnastycznych w sali przedszkolnej.

Nauczycielki grupy V