Dawno, dawno temu- gr.II

W minionym tygodniu przedszkolaki brały udział w różnych zajęciach związanych z historią Ziemi – dinozaurami, wulkanami, pochodzeniem węgla, życiem ludzi pierwotnych. Poznawaliśmy cechy charakterystyczne dinozaurów, oglądaliśmy fragmenty filmów dokumentalnych na ich temat, oraz próbowaliśmy zaznajomić się z nazwami dinozaurów, których już samo wypowiedzenie było nie lada wyzwaniem! Dzieci dowiedziały się, że nie jest oczywiste, dlaczego dinozaury wyginęły, ale że są różne teorie na ten temat. Z wielkim zaangażowaniem wykonały makietę „W parku jurajskim” oraz pracę plastyczną „Dinozaur”. Dzieci odkrywały też, skąd wziął się węgiel i jakie ma właściwości (brudzi ręce, nie rozpuszcza się w wodzie, można nim rysować). Śpiewały piosenki Hej, w kopalni oraz słuchały opowiadania Hanny Zdzitowieckiej O czym szeptały iskierki, dzięki któremu dowiedziały się, jak powstały kopalnie. Bawiliśmy się w ludzi pierwotnych – budowaliśmy jaskinię z papieru pakowego i ozdabialiśmy ją obrazkami namalowanymi przez dzieci. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że nasi przodkowie mieszkali w jaskiniach, szałasach, ziemiankach lub domach z drewna na wodzie i zajmowali się zbieractwem, połowem ryb, polowaniem.

Temat „W dawnych czasach” podsumowaliśmy tworząc własny wulkan. Nasze przedszkolaki z wielkim przejęciem oblepiały słoik mający pełnić funkcję krateru masą solną, który następnie owinięty został folią aluminiową. Do tak wspaniałego wulkanu wystarczyło dodać kilka „magicznych” składników, by być świadkami prawdziwej (lecz całkowicie bezpiecznej) erupcji wulkanu. Eksperyment udało się nam wykonać kilka razy, co wprawiło w zachwyt małych odkrywców z grupy II. Obchodzony tego dnia Dzień Nauki Polskiej minął nam w atmosferze fantastycznego doświadczenia.

W ciągu minionego tygodnia udało nam się także zrealizować kolejny moduł projektu „Emocja”, który tym razem dotyczył tematu „Moc słów”. Wybraliśmy się na „wycieczkę” do różnych krain, w których mieliśmy do zrealizowania ciekawe zadania. Dzieci tworzyły plakat „Worek dobrych słów”, odgrywały scenki, miały za zadanie powiedzieć swojemu koleżance/koledze coś miłego, a na sam koniec wykonały rysunek dla swojego przyjaciela, który później posłużył nam w zabawie aplikacją QUIVER. Dzięki temu modułowi, dzieci odkryły, że słowa mają moc- niektóre mogą zranić, a niektóre sprawić przyjemność drugiej osobie.

Monika Wójcikiewicz

Olga Krauzowicz