W krainie bajek i baśni – grupa IV

Minione dwa tygodnie upłynęły nam na wspaniałej zabawie. W pierwszym tygodniu lutego odbył się Karnawałowy Bal Malucha. To niezwykłe wydarzenie wzbudziło wiele pozytywnych emocji wśród przedszkolaków. Dodatkowo dzieci dowiedziały się, czym jest karnawał i jak się go obchodzi w różnych częściach Świata.  Przedszkolaki bardzo chętnie wypowiadały się na temat wymarzonych strojów karnawałowych. Dzieci z entuzjazmem wykonały piękne maski karnawałowe, które stały się cudowną dekoracją naszej sali podczas balu.

Przedszkolaki brały również udział w lekcji „Wirtualny świat” w ramach akcji „Dzieci uczą Rodziców”. Poznały, co to jest Internet oraz jak bezpiecznie z niego korzystać.

Z kolei w ramach projektu „Spotkanie z tekstem literackim”, dzieci odwiedziły bibliotekę szkolną. Podczas spotkania z panią bibliotekarką przedszkolaki przypomniały sobie, w jaki sposób należy zachowywać się podczas wizyty w bibliotece. Utrwaliły swoją wiedzę na temat różnicy miedzy biblioteką, a księgarnią. Chętnie wypowiadały się na temat tego, czego nie wolno robić podczas korzystania z książek. Na zakończenie wizyty wypożyczyliśmy lektury, które teraz codziennie czytamy po obiedzie.

W drugim tygodniu nasze zajęcia koncentrowały się wokół tematu „Baśnie, bajki i legendy”. Przedszkolaki dowiedziały się, czym różnią się bajki od baśni, poznały również legendy. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa w szukanie rymów do podanych wyrazów. Poznane do tej pory litery, pisaliśmy w tackach wypełnionych kaszą manną. Ćwiczenie to rozwija motorykę małą, przygotowuje paluszki do pisania, rozwija koncentrację, ale przede wszystkim jest wspaniałą zabawą. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach, które były wstępem do kodowania. Podczas tej zabawy wykorzystaliśmy klocki Dieniesa. Przedszkolaki rozwijały swoją spostrzegawczość oraz umiejętność logicznego myślenia.  Dzieci bardzo polubiły zabawy logorytmiczne inspirowane metodą Batti Strauss. Przedszkolaki aktywnie słuchają muzyki klasycznej i wspaniale potrafią zaprezentować m.in. układ do utworu „Trish Trash Polka” Johanna Straussa.

W ramach udziału naszej grupy w ogólnopolskim projekcie „Z kulturą mi do twarzy” w naszej sali powstał teatr. Dzieci wykonały inscenizację utworu „Legenda o smoku wawelskim” przy użyciu kukiełek. Każdy przedszkolak miał okazję spróbować swoich sił w roli aktora, co sprawiło wszystkim wiele radości. Dzieci w dalszym ciągu tworzą własne kukiełki, dlatego przed nami pewnie jeszcze niejedno przedstawienie.

Małgorzata Chalcarz