Zimowe sporty- grupa II

Tematem minionego tygodnia były zimowe mistrzostwa sportowe. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób bezpiecznie bawić się na lodzie i śniegu, jakie figury można wykonać na łyżwach, jak można zrobić piruet, jak używa się sanek i nart. Dzieci wykonały pracę plastyczną „Łyżwiarka na lodzie”- najpierw kreśliły koła świecą na kartce, którą później zamalowały farbą. Ku zaskoczeniu dzieci, na kartce ukazały się ślady, które pozostawiła po sobie świeca. Ślady te bardzo przypominały ślady po łyżwach na lodowisku.

Na podstawie opowiadania „Dlaczego przegraliśmy?” mówiliśmy również o tym, że w rozgrywkach sportowych najważniejsza jest dobra zabawa, a nie
wygrana. Zorganizowaliśmy zawody sportowe w naszej sali- przedszkolaki ćwiczyły slalom, rzucanie do celu, 
a także szybkość, zręczność i zwinność. Poznały słowa start meta.

Staraliśmy się także korzystać z  zabaw na świeżym powietrzu, które w tym tygodniu umilał nam śniegowy puch. Dzieci przeprowadziły eksperyment, żeby sprawdzić, co się stanie, gdy śnieg umieścimy w słoiczki i weźmiemy go do naszej sali. Dzieci mogły zaobserwować zmianę stanu skupienia wody, a także to, że tylko wydaje nam się, że śnieg jest czysty. Kiedy się rozpuścił, ku naszemu zaskoczeniu, zmienił się w brudną wodę!

 
Dzieci poznały kolejną zimową piosenkę
Zimowe sporty (sł. Urszula Piotrkowska, muz. Magdalena Mielnica-Sypko,) i wiersz Rysujemy bałwana. Wykonały również grupową pracę plastyczną „Bałwan”, wykorzystując w niej ścinki papieru.

Monika Wójcikiewicz