Pełni sił po feriach wróciliśmy do przedszkola – grupa V

Witajcie kochani czytelnicy! To my! Przedszkolaki z grupy V. Wróciliśmy po feriach i mamy mnóstwo pomysłów, energii i chęci do działania. A żebyście utwierdzili się  w tym przekonaniu na dowód prezentujemy nasze zimowe plastyczne szaleństwa! Co o nich myślicie?

Korzystamy z uroków zimy i wychodzimy na boisko szkolne. Wtedy wyczerpujemy swoje pokłady energii  w zabawach na śniegu.  Wykonaliśmy eksperyment z topnieniem śniegu przynosząc kulę śniegową do sali. Tam, w misce obserwowaliśmy co się z nią dzieje. Ku zdziwieniu  niektórych dzieci śnieg zamienił się w brudną wodę. Wiemy dlaczego…

Rozmawialiśmy na temat starszych ludzi, zastanawialiśmy się, dlaczego i jak im pomagać, jaką rolę odgrywają w życiu rodziny dziadkowie. Formułowaliśmy  zasady kulturalnego zachowania wobec starszych osób. Malowaliśmy farbami plakatowymi portrety swoich dziadków. Wykorzystaliśmy wówczas nowo zakupione do przedszkola palety i pojemniki na wodę.

Uczyliśmy się piosenki pt. „Wszystkie dzieci dobrze wiedzą”. Może warto ją utrwalić i zaśpiewać w domu przy różnych okazjach? Na okoliczność Dnia Babci i Dziadka przygotowaliśmy upominki z masy solnej. Znamy już magiczne daty 21 stycznia – Dzień Babci  oraz 22 stycznia – Dzień Dziadka! Musimy je pamiętać, bo nikt tak dobrze nie dba o dzieci jak kochana babcia lub ukochany dziadek! Mamy nadzieję, że jesteście z nas dumni, że wyrośliśmy na takie fajne przedszkolaki!

Poznaliśmy literę B, b na przykładzie wyrazów: balon, Beata. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę b na początku, w środku i na końcu podanych wyrazów. Oglądaliśmy  film edukacyjny „Abecadło”, na podstawie którego przybliżyliśmy sobie poznane litery i wyrazy, w których są ukryte. Znamy na pamięć wiersz J. Tuwima pod tym samym tytułem.

W dalszym ciągu poznajemy kolejne liczby 4, 5 i zapis cyfrowy. Piszemy kształty na kaszy,
w powietrzu, na dywanie  mając z tego ogromną satysfakcję. W zabawach dydaktycznych rozwijaliśmy umiejętność klasyfikowania według dwóch i trzech cech.

Mimo, iż ferie zimowe za nami w dalszym ciągu rozmawialiśmy o sportach zimowych i bezpiecznych zabawach na śniegu. Wiemy już dlaczego w zimie należy zakładać ciepłe ubrania i co to znaczy hartować organizm. Poznaliśmy różne dyscypliny sportów zimowych.  Na jednych z zajęć wspólnie wykonaliśmy masę papierową, którą oklejaliśmy pojemniczek tworząc igloo.

Omawiając bliskie nam tematy zawsze słuchamy ciekawych opowiadań i tekstów literackich z naszego kącika książki.

W dniu 29 stycznia zrealizowaliśmy kolejną lekcję projektu „#Dzieci uczą Rodziców”. Tym razem tematem przewodnim był Internet. Poznaliśmy zasady bezpiecznego korzystania z technologii informacyjnych i potęgujących się zagrożeń, jakie niesie nadmierne przebywanie w sieci.

Nauczycielki grupy V