Niech płynie kolęda w grupie VII

Ostatni czas przed  świętami Bożego Narodzenia upłynął nam na rozmowach o tradycjach tych świąt, oraz porządkach świątecznych wykonywanych w domach. Zastanawialiśmy się, jak dzieci mogą pomóc rodzicom, jakie czynności lubią wykonywać z mamą, a jakie z tatą.          Poprzez słuchanie ciekawych tekstów literackich poznaliśmy wartość dobroci i miłości, oraz przypomnieliśmy sobie zwroty grzecznościowe, które są niezbędne w codziennym życiu.

Dyskutowaliśmy nad przyczynami i objawami złości- jak radzić sobie z tą trudną emocją i konstruktywnie ją wyrażać. Nie zapomnieliśmy o pomocy dla drugich, rozważając powiedzenie ” Kiedy świąteczna pora nastaje, każdy pomocną dłoń podaje”. 

     Odczytując rebusy poznawaliśmy nazwy potraw świątecznych, ozdób choinkowych, oraz terminów związanych ze świętami. Układaliśmy zapisy matematyczne, wykorzystując znaki większości i mniejszości, rytmy, proste i złożone, nie zabrakło również przeliczania i rachowania.

W tym przedświątecznym czasie było dużo malowania i wycinania choinek, bombek, oraz ozdób świątecznych (celem doskonalenia manualnych sprawności  rąk) Umiejętności wokalne rozwijaliśmy śpiewając kolędy i piosenki o choince.

    Pomimo trudnego czasu nie zabrakło również w naszej grupie skromnej wigilijki. Były życzenia, opłatki, pierniki, owoce i wspólny śpiew kolęd przy dźwiękach akordeonu, a wszystko po to, aby poczuć ta magiczną moc świąt Bożego Narodzenia.

 

Ewa M.