Święta tuż, tuż… – grupa 5

W minionym czasie rozmawialiśmy na temat życzeń i kartek świątecznych. Zastanawialiśmy się
z jakiej okazji składa się życzenia i w jaki sposób możemy to zrobić. Oglądaliśmy  na projektorze film edukacyjny obrazujący etapy powstawania listu od nadawcy do adresata, poznając jednocześnie zawód listonosza.  Rozmawialiśmy  także na temat tego, w jaki sposób ludzie komunikowali się dawniej, a jak jest dziś. Przyjemność sprawiło nam wykonanie zabawnych telefonów z kubków. Zachowując zasady reżimu sanitarnego sprawdzaliśmy jakość połączenia:)

Układaliśmy życzenia, samodzielnie robiliśmy koperty, piękne kartki świąteczne i witrażowe bombki. Bazując na kartkach pocztowych uczyliśmy się je klasyfikować, wskazywać między nimi podobieństwa i różnice, określać ich przeznaczenie. Klasyfikowaliśmy przedmioty ze względu na ich określone cechy, przeliczaliśmy je, porównywaliśmy  liczebności zbiorów.

Uczyliśmy się czytać globalnie wyrazy takie jak: bombka, lampki, lameta, gwiazda, ozdoby. Potem układaliśmy je z rozsypanki literowej.

Nie brakło rozmów na temat przedświątecznych porządków  i potraw wigilijnych. Wiemy już, jakie dania powinny zagościć na wigilijnym stole, podawaliśmy propozycje w jaki sposób możemy rodzicom pomóc je przygotować. Nauczyliśmy się zabawy Klanza „Pieczenie ciasta” utrwalając składniki niezbędne do wypieków ciast i ciasteczek.  Wykorzystując wagę ważyliśmy różne produkty, użyliśmy przyrządów mierniczych i lejka. Będąc w temacie wspólnie wykonaliśmy masę solną, by następnie wykrawać  różne kształty z foremek. Po wyschnięciu masy ozdobimy je świątecznymi akcentami.

W związku ze zbliżającymi się świętami  opracowaliśmy repertuar muzyczny: pastorałkę „Grajmy Panu” oraz  niepowtarzalny układ choreograficzny  do utworu All I Want for Christmas Is Yuo.

Swoje umiejętności nagraliśmy w formie filmiku, który niebawem ukaże się w sieci.

W dniu pełnym wrażeń, w strojach stosownych do okoliczności skorzystaliśmy z okazji, by złożyć życzenia świąteczne w imieniu wszystkich Przedszkolaków Paniom Dyrektor Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola.

Nauczycielki grupy V