GRUDNIOWE ZWYCZAJE W GRUPIE VI

W minionym czasie rozmawialiśmy na temat zwyczajów związanych z przesyłaniem kartek pocztowych oraz listów z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Uczyliśmy się je z tej okazji składać. Poznaliśmy historyjkę obrazkową na temat drogi, jaką pokonuje list od nadawcy do adresata. Wykonaliśmy świąteczne kartki oraz koperty. Dowiedzieliśmy się, co oznaczają pojęcia – listonosz, skrzynka pocztowa, nadawca, adresat. Rozmawialiśmy też w jaki  sposób ludzie komunikowali się dawniej, a jak to robią obecnie.

Bawiliśmy się w pomocników św. Mikołaja, ucząc się przy tym odczytywać kody, liczyć, klasyfikować przedmioty. Poznaliśmy także liczbę 5 i uczyliśmy się jej zapisu na monitorze multimedialnym.

Poznaliśmy litery k, K na bazie wyrazów koperta, Kamil. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę k na początku, w środku i na końcu podawanych wyrazów. Czytaliśmy teksty złożone z poznanych liter.

W piątek 4 grudnia obejrzeliśmy na monitorze multimedialnym filmik, w którym św. Mikołaj usprawiedliwił swoją nieobecność ze względu na panującą pandemię i jednocześnie gorąco pozdrowił dzieci z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku. Po południu stworzyliśmy Mikołajkowe graffiti na placu przedszkolnym rysując Mikołaja widzianego oczami dziecka.

W minionym tygodniu rozmawialiśmy o zwierzętach, którym można przyjść z pomocą w  czasie zimy. Dowiedzieliśmy się jakie zwierzęta zasypiają, a jakie nadal są aktywne. Malowaliśmy sikorki i gile i naśladowaliśmy je w trakcie zabaw ruchowych.

Poznaliśmy zawód leśniczego oraz pszczelarza. Uczyliśmy się określać liczbę wyrazów w zdaniu. Poznaliśmy litery u, U na podstawie wyrazów ul i Ula. Chętne dzieci próbowały napisać imiona pszczółek występujących w opowiadaniu zatytułowanym ,, Ul pełen uśmiechu”.

Klasyfikowaliśmy zwierzęta wg rodzaju, określaliśmy ich liczbę tak, by w każdym zbiorze było ich tyle samo. Poznaliśmy znak ,,+” i rozwiązywaliśmy zadania z treścią.

Wesoło pląsaliśmy do utworów muzyki klasycznej. Śpiewaliśmy piosenki, tańczyliśmy i graliśmy na instrumentach perkusyjnych.

Organizowaliśmy zawody sportowe z przeszkodami na małej sali gimnastycznej.

W ramach głośnego czytania zapoznaliśmy się z treścią bajek terapeutycznych.

Drodzy Rodzice, zapytajcie swoje pociechy o czym były te bajki?

Serdecznie pozdrawiamy

pani Terenia i pani Dorota