Zimno, coraz zimniej – grupa V

W dniu 25.11. 2020 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Wydawać by się mogło, że to wcale nie jest żadne święto, a jednak… To bardzo ważne wydarzenie, zapisane w historii, a mianowicie: w 1902 r prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie, podczas którego postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnić misia. A opowieść ta ukazała się w prasie amerykańskiej.

Pewien producent zabawek postanowił w związku z tym wydarzeniem stworzyć zabawkę: małego pluszowego misia,  a na cześć prezydenta nazwał go Teddy Bear. Od tamtej chwili miś towarzyszy wszystkim dorosłym i dzieciom i jest najlepszym przyjacielem oraz towarzyszem zabaw. Właśnie w tym dniu oglądaliśmy prezentację multimedialną o różnych misiach: tych prawdziwych np. niedźwiedziach polarnych aż po misie z bajek np. Kubusia Puchatka, Baloo
i wiele, wiele innych. Nawet nie wiedzieliśmy, że aż tyle misiów istnieje!!! Obejrzeliśmy bajkę pt: Masza i Niedźwiedź, którą bardzo polecamy! Na domiar wszystkiego tworzyliśmy piękne pracę plastyczne z różnych produktów np. mąki i różnych rodzajów kaszy. Mogliśmy się wykazać wiedzą w mini quizie. Poszło nam super! Panie były z nas dumne! A na koniec tego wspaniałego dnia wiecie co się stało? Dostaliśmy medale Przyjaciół Pluszowego Misia!

Takie dni jak ten to mogłyby być codziennie! Bawiliśmy się znakomicie.

Panie bardzo o nas dbają i pilnują żebyśmy się nie nudzili dlatego w dniu 04.12. 2020 r. mieliśmy możliwość nadzwyczajnego spotkania się ze Świętym Mikołajem! A dlaczego nadzwyczajnym? Już opowiadamy… Wszyscy dobrze wiedzą, że w tym roku okres mikołajkowo-świąteczny będzie inny niż wszystkie. To nic, bo ten dzień i tak był znakomity! Każda grupa  (nie tylko nasza) miała możliwość zobaczenia i posłuchania Świętego Mikołaja. Transmisja była prosto z Bieguna Północnego. Nawet nie wiedzieliśmy, że Mikołaj potrafi posługiwać się kamerą! Pewnie Rudolf mu pomagał:) A wiecie, że Mikołaj mówił po polsku? Chyba zna wszystkie języki na świecie!!!!

Gdy wróciliśmy do sali czekały na nas niespodzianki! Hm… ciekawe kiedy Pomocnicy Mikołaja zdążyli dostarczyć te paczuszki? Później śpiewaliśmy i tańczyliśmy do Mikołajowych utworów i oczywiście bawiliśmy się jak zwykle super!

W minionym czasie rozmawialiśmy także o przygotowaniach zwierząt do zimy, jak pomóc im przetrwać trudną porę roku. Rozmawialiśmy o dokarmianiu ptaków, zwierzętach zasypiających na zimę.  Inspiracją do wprowadzenia nowej litery u, U, jak ul lub Ula  była rozmowa na temat pszczół i uli zimą. Uczyliśmy się rozpoznawać głoskę u
i wysłuchiwać ją na początku,  w środku i na końcu podanych wyrazów (tak postępujemy przy wprowadzeniu każdej nowej litery oraz zaznaczamy ją w tekście).

Oglądaliśmy film  edukacyjny omawiający problem zwierząt zamieszkujących schroniska. Znamy pojęcie wolontariat i jesteśmy świadomi, ile troski i serca potrzebują  m.in. niechciane psy i koty.

W zabawach matematycznych uczyliśmy się  określać, który element jest pierwszy, który drugi, który trzeci, czwarty z kolei, ile jest elementów, dokładaliśmy i zabieraliśmy je ze zbioru tak, aby zostało tyle ile wskazuje liczba.

Poznaliśmy liczbę 5, uczyliśmy się pisać  cyfrę 5, następnie układaliśmy ją z ziaren fasoli. Zatem mamy co powtarzać i utrwalać zdobyte wiadomości.

Paulina Urbaniec, Alina Kajta-Bożek