Świat Legend w grupie VII

Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę 11 listopada  zapoczątkowało w naszej grupie cykl tematów kompleksowych związanych z naszą ojczyzną. Przez ostatnie dwa tygodnie poznaliśmy szereg legend związanych z państwem polskim i naszymi miastami. Była legenda o warszawskiej syrence, o smoku wawelskim, o Trębaczu z wieży Mariackiej, o Panu Twardowskim, o królu Popielu itd.

Legendy są nie tylko źródłem wiedzy, ale także uczą jak należy postępować. Dzięki temu najmłodsi uczą się odróżniać dobro od zła. Poznają także siłę pozytywnych emocji, takich jak miłość, czy przyjaźń. W dalszym ciągu pracowaliśmy z mapą, ucząc się pokazywać granice państwa, stolice Polski, rzeki i duże miasta, góry, niziny, wyżyny i pojezierza. Poznaliśmy wiersz Cz. Janczarskiego „Barwy Ojczyste” oraz piękną piosenkę pt: „Orzeł Biały” z nowymi literami (K, U) czytamy sylaby, wyrazy, a nawet proste komiksy.  Z zakresu treści matematycznych rozwijamy umiejętności klasyfikowania i segregowania wg. danych cech ( wielkość, kształt, kolor) budujemy zamki z figur geometrycznych oraz za pomocą cyfr i znaków działania do prostych zadań tekstowych typu: Królewna otrzymała od króla Kraka 3 suknie, a od królowej 4. Ile razem Królewna otrzymała sukien? 3+4=7 itp. Mamy z tym jeszcze dużo trudności, ale jak mówi przysłowie: „praktyka czyni mistrza”.

Kreślimy znaki literopodobne, próbujemy pisać litery i cyfry. Aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość ruchu prawie każdego dnia jesteśmy na dużej sali gimnastycznej, gdzie albo w strojach gimnastycznych ćwiczymy z przyborami, albo bawimy się z piłkami według indywidualnych zainteresowań. Możemy tam również organizować tory przeszkód i gry zespołowe, na co nie moglibyśmy sobie pozwolić w sali ( ze względu na brak miejsca) .

25.11. było Święto Pluszowego Misia. Poznaliśmy piosenkę o naszym ulubieńcu, wysłuchaliśmy opowiadania o Pluszaku, ale najwięcej radości było podczas prac plastycznych. Podzieleni na 4 zespoły jedni gąbkami, maczanymi w farbie odnawiali styropianowego misia, inni ozdabiali włóczką, albo plasteliną, a ostatni zespół naklejał kolorowe kulki z bibuły. Wszystkie prace są piękne, wiszą na gazetce i cieszą nasze oko. Galeria prac poniżej.

 

Ewa M.