Informator Przedszkolny nr 3

Informator Przedszkolny nr 3 

Listopad 2020.

Miesięcznik dla rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola Publicznego w Wilamowicach

 

Tematyka kompleksowa

Dzieci starsze:

I Poznajemy świat wokół nas.

II Jestem Polką, jestem Polakiem.

III Dawno, dawno temu w Polsce.

IV Niesamowita podróż w czasie.

Dzieci młodsze:

I Listopadowe wspomnienia

II Jesienna pogoda

III Zwierzęta domowe

IV Zimno, coraz zimniej

 

Czy i dlaczego warto podglądać przyrodę?

    Listopad- nazwa miesiąca pochodzi od opadających jesienią liści. Miesiąc chłodny, wilgotny, często zamykający jesień, a otwierający wrota zimnych dni i nocy. Nie nastraja to optymistycznie.

Krótkie dni, „nagie” drzewa i sypiący się z granatowego nieba- deszcz niewielu zachęca do przebywania w plenerze. Nawet teraz- późną jesienią warto zabrać dziecko (chociażby na krótko) by zajrzeć na pobliską łąkę, do lasu, czy miejskiego parku, żeby przekona się, co w trawie piszczy. Złoty listopadowy krajobraz ożywiają czerwone owoce: berberysów, kalin, jarzębin, czy kolczastych głogów, wabiących pierwsze stada jemiołuszek przybywających do nas z głębi Rosji. Szczególnie efektownie o tej porze roku przedstawiają się krwistoczerwone jagody cisa, kontrastujące z głęboką zielenią igieł tego krzewu.

Rośliny kwiatowe zakończyły już wegetację, ale są jednak wyjątki: niskopienne astry o fioletowych kwiatach zdają się kpić z późnojesiennych wiatrów. Pospolite stokrotki przypominają nam o czasach letniej beztroski, nawet podczas tych zimnych dni. Dlatego warto,  pomimo niesprzyjających warunków podglądnąć przyrodę.

 

Jestem Polką, Jestem Polakiem.

W listopadzie przybliżamy przedszkolakom ważne informacje związane z obchodami „Dnia Niepodległości”. Warto, by starsze dzieci miały ogólną wiedzę na tematy związane z ojczyzną.

11 listopada obchodzimy uroczystość odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym dniu Polska po długich latach niewoli, znowu stała się wolna. Polacy którzy żyli w tym czasie przetrwali i zwyciężyli. Dzięki nim możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju.

 

1. Symbole narodowe

Symbole Rzeczypospolitej Polskiej to:

– orzeł biały,

-biało- czerwone barwy

– Mazurek Dąbrowskiego

Symbole te pozostają pod szczególną ochroną prawną.

Flaga.

Flaga Polski jest biało- czerwona. Barwa biała znajduje się u góry, czerwona u dołu. Biały kolor symbolizuje czystość orła, a czerwony odwagę i waleczność Polaków. Pamiętaj, że święto flagi obchodzimy 2 maja!!

Godło.

Drugim symbolem narodowym jest godło. To orzeł biały ze złotymi szponami i dziobem. Orzeł znajduje się na czerwonym tle i jest zwrócony w prawo. Ma szeroko rozpostarte skrzydła, a jego głowę zdobi złota korona.

Hymn.

Autorem słów naszego hymnu pt „Mazurek Dąbrowskiego” był Józef Wybicki. 28.04 1927r Mazurek Dąbrowskiego oficjalnie  stał się polskim hymnem narodowym, co zostało zapisane w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś śpiewa się go podczas wydarzeń i uroczystości , zawsze na stojąco w postawie „na baczność”.

 

Katechizm polskiego dziecka

Dzięki odzyskaniu niepodległości możemy teraz z dumą recytować wiersz znany każdemu dziecku;

„Katechizm polskiego dziecka”- Władysław  Bełza

– Kto Ty jesteś?

-Polak mały.

-Jaki znak Twój?

-Orzeł biały.

-Gdzie Ty mieszkasz?

– Między swemi.

-W jakim kraju?

-W polskiej ziemi.

-Czym ta ziemia?

– Mą ojczyzną.

-Czym zdobyta?

-Krwią i blizną.

– Czy ją kochasz?

-Kocham szczerze.

-A w co wierzysz?

-W Polskę wierzę.

-Czym Ty dla niej?

-Wdzięczne dziecię

-Coś jej winien?

-Oddać życie”.

Gorąco zachęcamy, by wspólnie z dziećmi nauczyć się tego wierszyka.

 

Patriotyzm

Patriotyzm to duma z tego, kim jesteś. To miłość i przywiązanie do własnego kraju. Patriotami byli żołnierze i zwykli Polacy, którzy walczyli o wolność Polski. Dzisiaj nie walczymy już o niepodległość, ale możemy podkreślać swój patriotyzm uczestnicząc z dziećmi w ważnych wydarzeniach dla Ojczyzny, lub poprzez zawieszanie flagi  biało- czerwonej, albo śpiewanie hymnu narodowego.

Warto o tym nie zapominać.