Zabawy na jesienne wieczory – grupa IV

Za nami kolejny miesiąc w przedszkolu. W ostatnich tygodniach nasze zajęcia koncentrowały się wokół następujących tematów : „Dbamy o zdrowie”, „Jesienią w parku i w lesie”, „Zabawy na jesienne wieczory”.

Przedszkolaki poznały liczbę 1 oraz litery I, i oraz E, e. Dzieci przypomniały sobie, czym jest Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Doskonaliliśmy umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego poprzez układanie historyjek obrazkowych.  Utrwalaliśmy również poszczególne numery alarmowe, które warto przypominać dzieciom w domu. Z kolei rozmawiając o higienie, zgłębiliśmy temat bakterii i wirusów, bezpośrednio związanych z chorobami przedszkolaków. Poznaliśmy sposoby ochrony przed zarazkami. W tym celu przeprowadziliśmy eksperyment, który zobrazował dzieciom jak ważne jest właściwe mycie rąk. Podczas wyjść do ogrodu przedszkolnego obserwowaliśmy przyrodę, zwracaliśmy uwagę na zmiany zachodzące w niej jesienią. Materiał przyrodniczy posłużył nam do działań manipulacyjnych, klasyfikacji, segregacji obiektów według kształtu i koloru, układania rytmów oraz tworzenia ciekawych prac plastycznych. W minionym tygodniu dzieci zgłębiały temat dotyczący sztuki. Zastanawialiśmy się kim jest artysta. Codziennie towarzyszyła nam muzyka oraz taniec. Przedszkolaki zapoznały się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina. Uczyły się również odczytywać emocje płynące z wysłuchanych dzieł muzycznych. Przypomnieliśmy sobie zasady obowiązujące w kinie oraz teatrze. Dzieci aktywnie opowiadały o swoich wrażeniach podczas wizyt w tych miejscach. Podczas zajęć w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” dzieci miały okazję poznać różne techniki plastyczne, oglądając reprodukcje różnych obrazów. Przedszkolaki stworzyły piękne pejzaże jesienne, portrety oraz abstrakcyjne obrazy namalowane przez dzieci z użyciem kasztanów oraz farby.

Małgorzata Chalcarz