Listopadowe wspomnienia – gr. II

W minionym tygodniu tematyka naszych zajęć dotyczyła rodziny. Uczyliśmy się prawidłowego nazywania krewnych, opowiadaliśmy o swoich rodzinach oraz podkreślaliśmy postawę szacunku wobec nich. Rozmawialiśmy także o zmarłych członkach rodziny, o tym, w jaki sposób możemy ich wspominać i dlaczego odwiedzamy ich groby.

4-latki wykonały książeczkę dla swoich rodziców, natomiast 3-latki ozdabiały ramki na rodzinne zdjęcia. Wspólnie stworzyliśmy także „Drzewo miłości”. Najpierw wymienialiśmy pojęcia, które kojarzyły nam się z rodziną, zapisywaliśmy je na serduszkach, które później ozdobiliśmy według własnego pomysłu i przykleiliśmy na szablonie drzewa.

Uczyliśmy się globalnego czytania wyrazów MAMA, TATA, BRAT, SIOSTRA i Poszło nam znakomicie! Przedszkolaki dowiedziały się, jakich przedmiotów używali na co dzień ich dziadkowie i przypominały sobie nazwy współczesnych urządzeń. Poznały zasady korzystania z urządzeń elektrycznych, dowiedziały się, że dzieciom wolno posługiwać się nimi wyłącznie pod opieką dorosłych.

Dzieci nauczyły się tańczyć polkę „Dziadek”, śpiewały piosenkę „Moja wesoła rodzinka” oraz poznały zabawę do piosenki „Mam chusteczkę haftowanąi „Ojciec Wirgiliusz”.

Doskonaliliśmy również kompetencje matematyczne: porównywaliśmy długości zgromadzonych wstążeczek, sznurków, włóczek, układając je od najkrótszej do najdłuższej oraz tworzyliśmy „rodzinki” figur geometrycznych. Dzieciom bardzo spodobała się również zabawa integracyjna „Pajęczyna sympatii”.