Co piszczy w lesie i w parku? – grupa V

W ostatnim czasie poznaliśmy jesienny park. Poprzez tworzenie map myśli zastanawialiśmy się po czym poznajemy, że jesteśmy w parku. Nazywaliśmy jesienne kolory, oraz rośliny i zwierzęta, które można spotkać jesienią w parku. Uczyliśmy się rozpoznawać drzewa, liście oraz owoce i nasiona. Układaliśmy rytmy z liści, kasztanów i żołędzi. Poznaliśmy litery A, a na podstawie wyrazów aparat, Ala. Odszukiwaliśmy litery A a w tekstach, uczyliśmy się je kreślić w kartach pracy, po linia turze i w powietrzu.

Poznaliśmy również jesienny las, jego roślinność i mieszkańców. Oczywiście za pomocą uwielbianej przez nas mapki myśli mogliśmy wypowiedzieć się co można spotkać w lesie. Chyba poszło nam dobrze bo cała mapa była zajęta.

Dowiedzieliśmy się także że niektóre zwierzęta zapadają w zimowy sen. Poznaliśmy zasady prawidłowego zachowania się w lesie. Poznaliśmy literę L, l na podstawie wyrazów podstawowych Las, Leon. Uczyliśmy się wysłuchiwać głoskę L na początku, środku i na końcu wyrazu. Poznaliśmy piosenkę „zbieramy grzyby” dzięki której dowiedzieliśmy się które grzyby są jadalne i teraz śmiało możemy iść z Wami na grzyby.

Mogliśmy rozwijać swoje umiejętności plastyczne, dzięki którym stworzyliśmy takie cuda które będą widoczne na zdjęciach, a dodatkowo dzięki tym pracom ćwiczyliśmy małą motorykę. Było super.

W minionym czasie ćwiczyliśmy także słówka w języku wilamowskim, które uczyła nas  w ubiegłym roku  przedszkolnym p. Sylwia Jurdziak.  Śpiewaliśmy również w  tym języku przyśpiewkę „Kuzie makia”,  tłumacząc ją  jednocześnie na język polski. Nie brakło  wesołych rytmów i  dobrego humoru.

A teraz Droga Mamo, Kochany Tato mamy dla Was propozycje spędzania czasu ze swoimi „pociechami ”

– Spacer do lasu – wspólne obserwowanie leśnych roślin

-tworzenie bukietów z kolorowych liści

– zabawy w przeliczanie dowolnych darów lasu: np. szyszek, liści, gałązek, żołędzi itp.

– zabawy w klasyfikowanie przedmiotów według podanej cechy np. kształt, kolor,

– czytanie książek – opowiadań i wierszy.

 

Pozdrawiamy serdecznie

Wasze Panie 🙂