„W przedszkolu nigdy się nie nudzimy” – Grupa VII

Kończy się 1 miesiąc naszych spotkań i zabaw w przedszkolu. Za nami pierwsze powitania, ” Dzień Przedszkolaka”, podczas którego były : zabawy, tańce, medale i niespodzianki, eksperymenty.
Poznaliśmy „Kodeks przedszkolaka ” , przepisy ruchu drogowego, różne zabawy integracyjne że śpiewem i kołowe, które dzieci mogą wykorzystać podczas jesiennych, długich wieczorów.
Przedszkolaki nauczyły się dwóch wierszyków, trzech piosenek, poznały również literkę „O ” małą i wielką, a także cyfrę 1. Dużą uwagę zwracamy na wyrazistość wypowiedzi, w czym pomocne jest powtarzanie ćwiczeń artykulacyjnych , typowych dla samogłosek ( tutaj prośba do Rodziców aby również w domu włączyli do repertuaru zabaw z dziećmi działania usprawniające wargi :
– układanie ust w dzióbek na zmianę z szerokim uśmiechem ( z zaciśniętymi wargami albo odsłoniętymi zębami)
– posyłanie buziaczków
-naśladowanie rozmowy rybek
– picie wody przez słomkę
– utrzymywanie ołówka na górnej wardze
– śpiewanie ulubionej piosenki na różne sposoby np. w żółwim tempie – przedłużając samogłoski
-rysowanie na kartce labiryntu – będzie to droga karetki (e o e o e o) , radiowozu ( i u i u, i u) albo straży pożarnej ( a u a u a u) przesuwając palce po labiryncie, dzieci naśladują wycie syren samochodów
* warto też sprawdzić w małym lusterku układ warg przy wymowie samogłosek.
– „a” wygląda jakbyśmy ziewali
– „o” To jajeczko ( można sobie pomóc np. naśladując zaskoczenie)
– „e” Jest uśmiechniętą głoską
– „i ” „y” Też ale tutaj zęby górne i dolne znajdują się bliżej siebie
„u” To dzióbek
Życzę udanej zabawy!!! Ewa M.

Do obejrzenia galeria prac dzieci, ilustracja do opowiadania L. Krzemienieckiej „O Kasieni i cudownych listkach Pani Jesieni”.