Wrażenia i uczucia – grupa VII

„Co ja czuję?” Tematem tego tygodnia będą emocje. Porozmawiajmy z dzieckiem o sytuacjach, które budzą skrajnie różne emocje: radość i smutek. Powiedzmy dziecku co sprawia, że my jesteśmy radośni i smutni, następnie spytajmy dziecko o to samo. Zwróćmy uwagę na to, że uczucia są dobre i mamy do nich prawo.

„Wesołe i smutne chwile.” Przygotujmy kartkę A4 i kredki. Poprośmy, by dziecko złożyło kartkę na połowę wzdłuż krótkich krawędzi. Pomóżmy dziecku tak skleić kartki, by mogło wsunąć do środka dłonie. Teraz dziecko niech pokoloruje wesołymi barwami jedną stronę, a smutnymi drugą. Porozmawiajmy z dzieckiem na temat jego wyboru. Można kolorować, rysować kreski, esy-floresy, zygzaki. Na stronie wesołej narysujmy uśmiechniętą buźkę, na smutnej – smutną. Pozwólmy dziecku takie kartki-rękawiczki użyć w zabawie.

„Chusteczka – maseczka” – ćwiczenie oddechowe, wydłużanie fazy oddechowej. Dziecko siedzi w siadzie skrzyżnym. Trzymając chusteczkę higieniczną za jej górne rogi zasłania nią twarz, robi wdech nosem, a potem długi wydech ustami tak, aby chusteczka odsłoniła mu twarz. Powtarzamy kilka razy.

„Emocje” – karta pracy. Połącz każdy obrazek z odpowiednią miną.

Ćwiczenie - Połącz w pary

Pozdrawiam, Olga Krauzowicz