Gr VI- Poniedziałek

Drodzy Rodzice i Dzieci zaczynamy kolejny tydzień wspólnej nauki i zabawy:)

TEMAT KOMPLEKSOWY: JAK POWSTAJE KSIĄŻKA

Temat zajęć: „ Jak powstaje książka?”- prezentacja multimedialna, zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami powstawania książki, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. „ Moja okładka”- praca plastyczna: projektowanie okładki do książeczki z ulubioną bajką.

Przeczytajcie zagadkę a dowiecie się o czym będziemy mówić w tym tygodniu:

Ma okładkę kolorową,
w środku kartki z obrazkami.
Oraz bajki, które mama
tobie czyta wieczorami.

(książka)

Rozejrzyjcie się wokoło i sprawdźcie jakie książki znajdują się w Waszym domu: spróbujcie odczytać tytuły, obejrzyjcie ilustracje.

1. Zanim książka trafiła do Waszych domów przebyła długi proces powstawania, obejrzyjcie filmik i odpowiedzcie na pytania:)

2. Pytania do prezentacji:

-Skąd pisarz bierze pomysły do napisania książki?
– Gdzie wysyła swój tekst?
-Czym zajmuje się ilustrator?
-Czym zajmuje się grafik?
-Gdzie trafiają wydrukowane książki?

3. Zabawa prawda czy fałsz? Poproście mamę lub tatę o przeczytanie kilku zdań, po ich wysłuchaniu oceńcie czy to prawda czy też fałsz:

-Księgarnia to miejsce, w którym możesz kupić książkę.
-Drukarnia to miejsce, w którym wykonywane są ilustracje do książek.
-Grafik pisze książki.
-Ilustrator to osoba, która maluje lub rysuje ilustracje.
-Czytelnik to osoba, która czyta książki.
-W drukarni drukuje się książki.
-Po wydrukowaniu książki trafiają do ilustratora.

4. Rozsypanka literowa:
– f g a r i k
– r o t u a
– r d u a a i k r n
– e i l u t s r a j c

5. W celu utrwalenia wiadomości wykonajcie zadanie na karcie 3 w książce KARTY 4: wytnijcie obrazki i ułóżcie je we właściwej kolejności.

6. Zabawa ruchowa: „ Jesteśmy bohaterami z bajek”: mama lub tata wypowiada nazwę bajkowej postaci a Wy postarajcie się ją naśladować np.: Smok Wawelski, Kot w butach, wilk, krasnoludki, Baba Jaga, czarownica itp.:

7. Praca plastyczna: zamieńcie się na chwilkę w ilustratorów i wykonajcie projekt okładki do Waszej ulubionej bajki. Potrzebna a Wam będzie biała kartka i kredki.

Pozdrawiamy,
p.Ewa, p. Edytka