Gr VI- PONIEDZIAŁEK

Drodzy Rodzice i dzieci witamy w poniedziałek:)

 

TEMAT KOMPLEKSOWY: MOJA MAŁA OJCZYZNA- WILAMOWICE

Temat zajęć: Wilamowice- moja mała ojczyzna: rozmowa na temat miasteczka Wilamowice na podstawie ilustracji, kształtowanie umiejętności wypowiadania się na konkretny temat, poszerzanie słownika czynnego. Praca plastyczna- strój wilamowski wykonany dowolną techniką.

 

W minionym tygodniu poznaliście ciekawostki dotyczące różnych miejsc w Polsce. Dziś chcemy Wam zaproponować zajęcia związane z miasteczkiem, w którym większość z Was mieszka i w którym mieści się nasze przedszkole.

 

  1. Rozmowa na podstawie ilustracji:

– dzieci przyjrzyjcie się dokładnie ilustracjom przedstawiającym Wilamowice i powiedzcie co się na nich znajduje. W czym są podobne, czym się różnią. Jak myślicie jak wyglądało życie w tym miasteczku kiedyś a jak dziś? Z czym kojarzą Wam się Wilamowice? Z jakimi wsiami lub miasteczkami graniczą?

 

 

Rodzice wyjaśnijcie dzieciom co oznacza pojęcie „lokalny patriotyzm”: przywiązanie do miejsca zamieszkania.

  • spójrzcie na zdjęcie zrobione z lotu ptaka i scharakteryzujcie elementy krajobrazu jakie widzicie na zdjęciu: (góry, lasy, pola, domy), a może uda wam się dostrzec ich więcej.

 

  1. Poproście rodziców aby przeczytali Wam ciekawostki związane z Wilamowicami:

– herb miasta Wilamowice (na tarczy widnieje złoty trójkąt z okiem Bożej Opatrzności w złotej chwale)

 

 

  • język wilamowski: w dawnych czasach w Wilamowicach ludzie mówili właśnie w języku wilamowskim. Najstarsi mieszkańcy miasteczka do dziś go pamiętają, a spora część osób młodych uczy się tego języka
  • Sanktuarium Świętego Arcybiskupa Józefa Bilczewskiego (warto nadmienić dziecku iż pochodził on z Wilamowic i jest patronem naszej szkoły, a jego pomnik znajduje się w centrum miasteczka)
  1. Zabawa ruchowa: Zrób tyle, ile…: dziecko maszeruje po pokoju, na sygnał rodzica zatrzymuje się i wykonuje tyle: poskoków, pajacyków, przysiadów lub innych aktywności ile wskaże rodzic.
  1. Praca plastyczna: spójrzcie na ilustrację, na której przestawiony jest strój wilamowski.

 

Wykonajcie pracę plastyczną: poproście rodzica by narysował dwie postaci (mężczyznę i kobietę) a Wy „ubierzcie” je w strój wilamowski dowolną techniką: wydzieranka, wyklejanka, możecie użyć plasteliny, papieru kolorowego, rożnych materiałów.

Pozdrawiamy,

p.Ewa, p. Edytka