Gr VI- Poniedziałek

Drodzy Rodzice i Dzieci witamy w kolejnym tygodniu naszej wspólnej nauki i zabawy:)

TEMAT KOMPLEKSOWY: KTO TY JESTEŚ?

Temat zajęć: „ Legenda o Czechu, Lechu i Rusie”- analiza treści, kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się pełnymi zdaniami. „Mazurek Dąbrowskiego”- utrwalenie tekstu hymnu.

1. Rodzice przeczytajcie dzieciom legendę, a następnie zadajcie pytania do treści tekstu. Dzieci postarajcie się odpowiadać pełnymi zdaniami. Wytłumaczcie dzieciom, że legenda to taka opowieść przekazywana ustnie z pokolenia na pokolenie, zawiera trochę prawdy i trochę fantazji, dotyczy głównie osób lub miejsc.

Legenda o Czechu, Lechu i Rusie

Dawno temu, gdy w Europie dopiero powstawały państwa, trzej bracia Słowianie: Lech, Czech i Rus, wędrowali po wielkim terytorium między dwiema rzekami: Odrą i Dnieprem. Lech, Czech i Rus nie byli zwykłymi braćmi – byli wodzami swoich plemion, i wędrowali ze swoimi ludami, szukając miejsca, w którym mogliby osiąść. Przemierzali wielkie połacie pól i lasów. Wędrowali wśród leśnych ostępów, pomiędzy korytami wielkich rzek, wśród pięknych jezior. Nie była to łatwa podróż- musieli się mierzyć z dziką przyrodą i niebezpieczną leśną zwierzyną. Bracia jednak wiedzieli, że są odpowiedzialni za swoje plemiona, więc muszą znaleźć bezpieczne miejsce, które zapewni ich ludziom możliwość rozwoju. Czekali więc na szczególne znaki, które mogły im podpowiedzieć najwłaściwszy z możliwych wyborów.
Pewnego razu bracia zatrzymali się na pięknej polanie w pobliżu jeziora. Usiedli pod prastarym, rozłożystym, wielkim dębem. Odpoczywali w cieniu wielkiego drzewa i rozprawiali o swej wędrówce. Nagle ich oczom ukazał się piękny, dostojny ptak, który patrzył na nich ze swojego gniazda groźnym, przenikliwym spojrzeniem. Tak zachwycającego ptaka-dumnego i wielkiego- jeszcze nie widzieli-był to orzeł biały. Lech, śledząc spojrzenie ptaka, wstał i rozejrzał się po okolicy-rzeczywiście było na co patrzeć, nie dziwił go teraz zadumany wzrok króla przestworzy … tak, to z pewnością było królestwo białego orła, a skoro wybrał sobie tu dom, to musi być znak, na który on, Lech, tak długo czekał! Nie mógł się mylić-postanowił, że zostanie tu wraz ze swoim ludem.
Czech i Rus ze zrozumieniem przyjęli słowa brata. Pogodzili się z jego decyzją, bo wiedzieli, że prędzej czy później każdy z nich pójdzie swoją drogą. Czech po krótkim namyśle wybrał drogę na południe, Rus postanowił udać się na wschód.
Lech wiedział, że dokonał dobrego wyboru! Jego gród stawał się coraz większy, piękniał, przybywało w nim domostw, dookoła grodu wił się obronny mur. Gród przypominał wielkie gniazdo gościnnego orła, dlatego miejsce to nazwano Gnieznem.
Wiele lat później Gniezno zostało pierwszą stolicą Polski, a dumny orzeł , który był dla Lecha dobrym znakiem, stał się symbolem Polski , o którym do dziś przypomina nam państwowe godło.

2. Pytania do tekstu:

– Jak nazywali się trzej bracia, o których była mowa w opowiadaniu?

– Który z braci zafascynował się orłem?

– Dlaczego bracia wędrowali ze swymi ludami?

– Czy ich wędrówka była bezpieczna?

Od jakiego słowa powstała nazwa Gniezno?

– Co jest godłem Polski?

3. Rozsypanka literowa: (ułóż słowo z rozsypanki literowej- wszystkie słowa nawiązują do wysłuchanej legendy):

g d l e a a e n –
k t a p-
o P k s la –
a p i l e m n o-

Z ułożonych słów wybierzcie dwa i ułóżcie z nimi po jednym zdaniu.

Polecamy stronę www.pisupisu.pl, na której w zakładce przedszkole znajdziecie dużo ciekawych ćwiczeń kształtujących rozwój mowy.

4. Zabawa ruchowa: Orle…do gniazda:

Rodzic lub rodzeństwo wyciąga przed siebie ręce i tworzy z nich obręcz (gniazdo), dziecko porusza się po pokoju naśladując lot ptaka. Gdy rodzic powie : orle…do gniazda- dziecko musi wejść do obręczy. Następnie na polecenie: orle…leć ku niebu- dziecko wychodzi dołem z obręczy i znów udaje ptaka.

5. Hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”– autor Józef Wybicki. Uczyliśmy się tekstu przed świętem 11 listopada. Rodzice przypomnijcie dzieciom, jak należy się zachować podczas słuchania i śpiewania hymnu. Dodajcie kilka ciekawostek np. to, że każde państwo ma inny hymn narodowy, hymn śpiewany jest podczas uroczystości państwowych, zawodów sportowych, igrzysk olimpijskich. W trakcie słuchania i śpiewania możecie pomaszerować.

p. Ewa, p. Edytka