gr VI- WTOREK

Drodzy Rodzice i Dzieci witamy Was serdecznie we wtorek.

TEMAT KOMPLEKSOWY: WIELKANOCNE TRADYCJE

Temat zajęć:

Wielkanocne ozdoby – praca plastyczna, wykonanie witraży wielkanocnych z kartonu

i bibuły, zwrócenie uwagi na ostrożne posługiwanie się nożyczkami.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „ Czas start”- utrwalenie pozycji wyjściowych do ćwiczeń.

Materiały do wykonania pracy plastycznej: karton, kolorowa prosta bibuła, pastele lub kredki, nożyczki, klej.

Wykonanie: rodzic pomaga narysować szablon jajka (można wydrukować). Dziecko samodzielnie rysuje ołówkiem wzory na jajku ( można skorzystać z podanego wzoru na ekranie). Następnie kolorujemy pastelami owal, wycinamy wzory i podklejamy kolorową bibułą. Dzieci potrafią wykonać witraż (robiliśmy witraże w lutym). Po skończonej pracy możecie zawiesić swe prace w oknie, tak by przyozdobić je na święta.

 

 

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych „Czas start”:

-zabawa orientacyjno – porządkowa: dziecko biega na palcach, na sygnał rodzica zatrzymuje się i przyjmuje pozycję wyjściową wymienioną przez rodzica: siad prosty, siad klęczny, leżenie przodem, leżenie tyłem, klęk podparty
-ćwiczenie mięśni piersiowych i ściągających łopatki: dziecko stojąc w rozkroku wykonuje opad tułowia w przód . Wyprostowanymi i wyciągniętymi w bok rękoma robi wymach- raz prawą a raz lewą ręką w górę ze skrętem tułowia ( czas wykonania ćwiczenia odlicza rodzic lub klepsydra)
-ćwiczenie mięśni grzbietu i karku: skłony głowy w przód i w tył.
Siad krzyżny, ręce na kolanach, plecy wyprostowane. Dziecko wykonuje skłon głowy w przód, powraca do pozycji, a następnie w tył ( powtarzamy kilka razy)
-ćwiczenie mięśni stóp: siad prosty rozkroczny, dłonie oparte z tyłu na podłodze. Dziecko wykonuje obszerne krążenia stóp, raz w jedną a raz w drugą stronę.
-ćwiczenie dużych grup mięśniowych: wymachy rąk w tył z klaśnięciem za plecami. Siad ugięty, ręce wyprostowane, wyciągnięte w dół w skos. Dziecko przenosi wyprostowane ręce w tył z klaśnięciem w dłonie za plecami.
-ćwiczenia dużych grup mięśniowych: wymachy nogą, klęk podparty z ramionami wyciągniętymi przed siebie, jedna noga wyprostowana. Wykonujemy wymachy nogą w górę na zmianę 5x jedną, 5x drugą.
skręty tułowia z przeniesieniem nogi na przeciwną stronę. Leżenie tyłem z wyprostowanymi nogami i rękoma wyciągniętymi w bok. Dziecko unosi zajętą nogę wykonując skręt, próbuje dotknąć prawym kolanem do łokcia lewej ręki.
-wymachy rąk: leżenie przodem z wyprostowanymi złączonymi nogami i rękoma rozłożonymi w bok. Unosimy lekko głowę, wykonujemy równoczesne wymachy obu rąk w górę.
-ćwiczenia mięśni brzucha: dzieci w leżeniu tyłem z ugiętymi nogami i stopami opartymi na podłodze w pozycji „skrzydełek” unoszą nogi i wykonują nożyce pionowe.
-ćwiczenia mięśni pośladkowych: nożyce pionowe w leżeniu przodem: dziecko w leżeniu przodem ze złączonymi i wyprostowanymi nogami i brodą opartą na dłoniach, unosi nogi nisko nad podłogą wykonując nożyce pionowe.
-ćwiczenia oddechowe: wdechy i wydechy w leżeniu tyłem. Dziecko leżąc tyłem z ugiętymi nogami i stopami opartymi na podłodze wykonuje głęboki wdech nosem-ręce rozłożone w bok leżą na podłodze. Podczas wydechu ustami ręce obejmują i uciskają klatkę piersiową.

p.Ewa, p. Edytka