WTOREK- DZIEŃ W GOPODARSTWIE

Temat kompleksowy: Praca rolnika

Temat dnia: Dzień w gospoddarstwie

1) Dzisiaj nauczymy dzieci piosenki o rolniku Rolnik sam w dolinie.  https://www.youtube.com/watch?v=fnXMYTQehn4

Zapewne każdy rodzic zna ten utwór z czasów swojego dzieciństwa. Na sam początek, warto włączyć dziecku piosenkę kilka razy by się osłuchało z melodią, rytmem i tekstem. Następnie, czytamy tekst piosenki po linijce i zachęcamy dziecko do powtarzania za nami. Teraz próbujemy zaśpiewać piosenkę.

 

Tekst piosenki:

 

Rolnik sam w dolinie, rolnik sam w dolinie.
Hejże dzieci, hejże ha, rolnik sam w dolinie.
Rolnik bierze żonę, rolnik bierze żonę,
Hejże dzieci, hejże ha, rolnik bierze żonę.
Żona bierze dziecko, żona bierze dziecko.
Hejże dzieci, hejże ha, żona bierze dziecko.
Dziecko bierze kotka, dziecko bierze kotka.
Hejże dzieci, hejże ha, dziecko bierze kotka..
Kotek bierze myszkę, kotek bierze myszkę.
Hejże dzieci hejże ha, kotek bierze myszkę.
Myszka bierze serek, myszka bierze serek.
Hejże dzieci hejże ha, myszka bierze serek
Ser zostaje w kole, bo nie umiał w szkole
Tabliczki mnożenia, ani podzielenia.

 

Dobrym pomysłem będzie także próba wyklaskania lub wytupania rytmu piosenki. Rytm można wygrywać także na tzw. „domowych instrumentach”. Wspaniale do tego zadania nadadzą się metalowe łyżki lub garnek i łyżka:)

2) Zabawa ruchowa „Traktor”– potrzebna będzie nam taśma malarska. Na podłodze lub dywanie wyklejamy trasę- drogę dla traktora, w który zamienia się nasze dziecko. Traktor może poruszać się tylko po wyznaczonych liniach. A może macie zabawkowy traktorek w domu? Można go wykorzystać w drugiej części zabawy- poprośmy dziecko, by jeździło nim po wyznaczonych liniach. A może zbudujecie na torze jakieś przeszkody, które trzeba ominąć, np. z klocków?

3) Czas na pracę plastyczną- „Kolorowy kogut”. Malujemy dziecku rączkę farbami- środek dłoni kolorem brązowym, natomiast do pomalowania paluszków używamy różnych kolorów. Odbijamy rączkę na kartce, doklejamy kogucikowi wycięty grzebień, dziobek i oczko. Dorysowujemy nogi. Jeśli mamy w domu ryż, kaszę, ziarenka kukurydzy czy też inne ziarenka, możemy wykorzystać je do wyklejenia podłoża.

Życzę wspaniałego czasu!