Gr VI – WTOREK

Drodzy Rodzice i Dzieci, oto nasza propozycja zajęć na wtorek:

Temat kompleksowy: PRACA ROLNIKA

Temat zajęć:

1) Maszyny rolnicze-praca plastyczno – techniczna, wykonanie maszyn rolniczych z różnych materiałów odpadowych, ćwiczenie sprawności manualnej rąk.
2) Zestaw ćwiczeń gimnastycznych: wzmocnienie mięśni obręczy barkowej

Przebieg zajęć:

1) ZAGADKA: Siana, owsa jeść nie może,
ale szybko ziemię orze…..

Pomoce do wykonania traktorka z przyczepą: 2 rolki po papierze toaletowym, pudełka po zapałkach, folia aluminiowa, papier kolorowy, klej, nożyczki.

Wykonanie: rolkę oklejamy czerwonym papierem lub malujemy farbą. Pudełko po zapałkach także oklejamy czerwonym kolorem a następnie przyklejamy do rolki tak by powstała kabina traktora. Z folii aluminiowej wycinamy okna, zwijamy komin i przyklejamy. Z czarnego papieru wycinamy koła i felgi ( wzór koła przygotowuje rodzic, dziecko odrysowuje i wycina) i odpowiednio mocujemy.

Przyczepa: rolkę oklejamy brązowym papierem lub malujemy farbą, pisakiem rysujemy kreseczki imitujące deski- w środku wycinamy spory otwór, aby można było przewozić małe elementy. Doczepiamy koła, łączymy traktor z przyczepą za pomocą prostokątnego paska zwiniętego z folii.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych

pomoce: niewielki kocyk, piórko

– zabawa orientacyjno- porządkowa
-siad klęczny na kocyku: dzieci odpychają się dłońmi od podłogi ślizgając się na kocyku po pokoju
-leżenie przodem: dziecko leży na kocyku- ćwiczymy mięśnie grzbietu. Zadanie polega na ustawieniu toru przeszkód z wykorzystaniem przedmiotów znajdujących się w domu ( poduszki „jaśki”, pachołki itp.)
-siad ugięty na kocyku- ćwiczymy mięśnie brzucha: Składamy kocyk na pół, dziecko siada w siadzie ugiętym z rękami na kolanach, odpycha się stopami i przejeżdża między przeszkodami.
-froterka – ćwiczenie dużych grup mięśniowych: dziecko składa kocyk, kładzie na nim piórko i swoje dłonie. Odpycha się z wyprostowanymi w kolanach nogami przesuwając kocyk tak, aby piórko nie spadło.
-ćwiczenia oddechowe: dziecko siada na kocyku w siadzie skrzyżnymi dmucha w piórko ( nabiera powietrza i długo wypuszcza)
-leniwa żabka- ćwiczenie dużych grup mięśniowych: dziecko kuca na złożonym kocyku, dłońmi odpycha się od podłoża, nogi wraz z kocykiem przesuwają się do przodu.
-hulajnoga- ćwiczenie nóg: dziecko składa kocyk tak by miał podłużny kształt. Jedną stopę stawia na kocyku, drugą odpycha się tak jakby jechał na hulajnodze. Odpycha się raz prawą a raz lewą stopą wzdłuż toru przeszkód.

Likwidujemy tor przeszkód.

– przejazd tyłem na kocyku – dziecko leży tyłem na kocyku z ugiętymi w kolanach nogami, ręce trzyma na brzuchu. Odpychając się nogami wykonuje ślizgi do tyłu ( bez odrywania pośladków od kocyka)
– holowanie- ćwiczenia mięśni grzbietu: rodzic leży przodem na kocyku, dziecko leżąc przodem łapie wyprostowanymi rękoma rodzica za kostki. Rodzic wykonuje ślizg do przodu holując dziecko.
– składamy kocyk- ćwiczenie mięśni brzucha i stóp w siadzie podpartym- dziecko składa stopami kocyk tak, aby był możliwie jak najmniejszy.

Serdecznie pozdrawiamy,

p.Ewa, p.Edytka