„Na wsi”- zdalne nauczanie- gr VI

Temat kompleksowy: „ Na wsi”

Temat zajęć: „ Ptasie pogawędki”- zajęcia edukacyjne na podstawie opowiadania. Rozwiązywanie zagadek matematycznych, szeregowanie elementów zgodnie z podaną instrukcją.

OPOWIADANIE:

„ Ptasie pogawędki”

W mroźny marcowy dzień, na jednym z płotów obok domu siedziała kurza rodzina. Była to mam kwoka, tata kogut i pięcioro dzieci.
-Bardzo dziś zimno, trzeba założyć czapki- zagdakała mama.
-Mamusiu, ale my mamy stare czapeczki- odpowiedziały zgodnie maluchy.
-A właśnie, że macie nowe-rzekła mama.
-Specjalnie uszyłam dla całej rodziny nowe, kolorowe czapki.
Mówiąc to kurza mama wyjęła z ukrycia8 czapek. Duża niebieska z czerwonym pomponem jest dla tatusia – kontynuowała. Dla mnie będzie ta mniejsza, różowa z żółtym pomponem.
Pisklęta wesoło zapiskały. Bardzo spodobały im się czapeczki, które uszyła mama.
-A dla nas?, a dla nas?- dopytywały.
-A dla Was uszyłam takie – i małym pisklętom ukazało się pięć małych czapeczek- dwie żółte z dwoma pomponami każda i trzy zielone po jednym pomponiku.
-Są przepiękne mamusiu- zachwycały się pisklęta i od razu włożyły czapki na głowy.
Dzięki pomysłowej mamie, cała rodzinka będzie mogła spędzać dużo czasu na dworze.

Pytania do tekstu:

1. O czym rozmawiała kurza rodzina?
2. Ilu ich było?
3. Jakiego koloru były czapki dzieci?
4. Czyja czapka była największa?
5. Po ile pomponów miały czapki? Itp.

Zadanie do wykonania: narysuj kurki w czapkach według określonej kolejności i kolorystyki. Policz elementy.

Zabawa ruchowa „ Podskocz, klaśnij i tupnij”

8 x klaśnij
8 x tupnij
8x tupnij 1x klaśnij
8x podskocz
8x zrób pajaca
8 zrób pajaca, 1 x podskocz, 1x klaśnij

Pobaw się ze mną: zabawa kostką

Dziecko rzuca kostką, odczytuje liczbę oczek a rodzic odczytuje przykładowe zadania dostosowując je do liczby oczek na kostce:

Czy 5 jest większe niż 8?
Ile boków ma trójkąt?
Ile łap ma pies?
Ile palców masz u jednej ręki?
Czy 8=7?
Ile boków ma kwadrat? Itp.

Zabawy dowolne z gazetą: dziecko formuje z gazety 8 kul, a następnie je podrzuca, przelicza, dmucha, żongluje.

Przyjemnej zabawy,

p. Ewa, p. Edyta